Çilingir Nedir?

Çilingirlik 4000 yıl öncesine kadar dayanan bir meslektir. Daha öncelerde demir döverek kapı kilidi yapmak için kullanılan bu meslekte son 2 yüzyıldır fabrikalaşmanın artması ile otomasyon çoğaldığı için daha çok kapı açma tarafında yönelmişlerdir.

Bilindiğinin aksine çilingirlerin görevi sadece kapı açmak değildir. Banka kasası, normal bir kasa, anahtar kopyalama, araba anahtarı klonlama gibi birçok iş yaparlar. Günümüzde olan çilingirlerin bir kısmı kişisel olarak hizmet vermek yerine kurumsal firmalar ile çalışıyorlar. Bir bankanın banka kasasının açılması, özel tasarım kilitler (ki bu yöntemde aynı şekilde teknolojinin gelişmesi ile yerini parmak izi okuyuculara, yüz tanıma kilitlere geçti) gibi farklı alanlarda hizmet vermektedir.

Bir Çilingir Neler Yapabilir?

Bir çilingirin yapabileceği şeyler ekipmanına bağlı olarak değişir. Örneğin yazılım kopyalama cihazı olmayan bir çilingir bir tuş ile kapıları açan anahtarı çoğaltamaz sadece görünüşünü tasalarlayabilir. Ama genel olarak çilingirlerin yapabildikleri şunlardır,

• Anahtar Kopyala

     o Ev anahtarı

     o Otomobil anahtarı

• Kilit açma 

     o Normal kapı kilitleri

     o Banka kilitleri

• Kapıda kalan kilidi çıkarma

Çilingire nasıl güvenebilirim?

Çilingirlik basit bir meslek gibi görünmesine rağmen önlem açısından birçok kontrol ve sertifka gereklidir. Onlardan bazıları şu şekilde,

• Ustalar için

      o Kesinlikle sabıkasının olmaması gerekmektedir.

       o Ustalık belgesi olması gerekmektedir.

• İş yeri için

o Herhangi bir yerde fiziksel bir dükkan olması gerekmektedir.

o Anahtarcılar odası derneğine üye olması gerekmektedir (Anahtarcılar odası sitesinden sorgulama yapabilirsiniz).

Çilingirlerin farkı nedir?

Herşey iyi güzel, tüm çilingirlerde aynı ekipman var o zaman istediğimi çağırayım diye düşünüebilirsiniz fakat çilingirler arasında deneyim farkı vardır. Acemi bir çilingire gittiğiniz zaman kilit açarken dış cepheye zarar verebileceği için 10 lira az verirken kapınızı yenilemek zorunda kalabilirsiniz.

Ataşehir çilingir servisi

Ataşehir çilingir servisi ihtiyacınız olduğunda bizleri arabilirsiniz. En kısa zamanda size hizmet vermek için geliriz. Ustalarımızın ve işyerimizin tüm belgeleri vardır. 7 Gün 24 Saat boyunca bizleri çağırabilirsiniz. Aynı zamanda dükkanımıza gelerek anahtar çoğaltma veya yeni kapı kilidi satın alma işlemleri yapabilirsiniz.